2020 2RMX SCHEDULE

VIRTUAL 2RMX: Lineup of Streaming Indigenous Artists
(Approximate Scheduled* Time Order by Day)

*Please ensure to check in early for the artists that you don’t want to miss.

FRIDAY SEPT 4 (5pm-10:15pm)
2RMX Day 1 (Approximate Timing)
5:00pm-6:30pm
Ronnie Dean Harris [Sto:lo/Nlaka’pamux]: Host
Charon Spinks [Nlaka’pamux]: Welcome/Prayer
Ecko Aleck [Nlaka’pamux]
Miss Christie Lee [Sto:lo]
Kiva Morgan-Hall [Secwepemc/Nuu-Chah-Nulth]
Brandon Peters [St’atimc]
Levi-D [Secwepemc/Cree]
Geo [Secwepemc/Cree]
6:30-8:00pm
Keliyah [Sto:lo]
Eekwol [Cree]
JB The First Lady [Nuxalk/Onondaga]
Lorelai Williams and Butterflies in Spirit [Skatin/Sts’Ailes]
8:00pm-9:30pm
Kinnie Starr [Mohawk]
Snotty Nose Rez Kids [Haisla]
9:30pm-10:15pm
DJ Kookum [Alexis Nakota Sioux]

SATURDAY SEPT 5 (5-11pm)
2RMX Day 2 (Approximate Timing)
5:00pm-6:30pm
Ronnie Dean Harris [Sto:lo/Nlaka’pamux]: Host
Charon Spinks [Nlaka’pamux]: Welcome/Prayer
Nimkish [Cree]
Julie Bull [Inuk]
Edzi’u [Tahltan/Tlingit]
Dana Foster [Metis/Cree]
Shawnee [Mohawk]
Salt Water Hank [Tsimshian]
6:30-7:30pm
Madelaine McCallum [Metis]
Kin Balam [Nahua Purulapan Pipil]
7:30pm-9:30pm
PiqSiq [Inuit]
Helene Duguay [Mi’kmaq]
Murray Porter [Mohawk]
9:30pm-11:00pm
Curtis Clear Sky & the Constellationz [Blackfoot/Anishinabe/Maori/Guarani]
Old Soul Rebel [Cree/Kainai/Ojibwe]

SUNDAY SEPT 6 (5-10:30pm)
2RMX Day 3 (Approximate Timing)

5:00pm-6:30pm
Ronnie Dean Harris [Sto:lo/Nlaka’pamux]: Host
Charon Spinks [Nlaka’pamux]: Welcome/Prayer
Willard Wallace [Lil’wat]: Welcome Song
Skeetchestn Community School [Secwepemc]
Janet Rogers [Mohawk]
Kalilah Rampanen [Nuu-Chah-Nulth]
Simbiyez Wilson & Remi [Wet’suwet’en]
Hujune [Dakelh]
Jason Camp & The Posers [Haida]
6:30-8:00pm
Herman Dan opening song for Gordon Dick [St’atimc]
Gordon Dick [St’atimc]
Sandy Scofield [Cree]
The Spiritual Warriors [Lil’wat]
8:00pm-9:30pm
Willie Thrasher & Linda Saddleback [Inuvialuit]
The Melawmen Collective [Secwepemc/Nuu-Chah-Nulth/Nlaka’pamux]
9:30pm-10:30pm
Buffy Sainte-Marie [Cree]